SMART mål
S - Lärare utvecklar sin undervisning i svenska och svenska som andraspråk genom att systematiskt planera, genomföra och följa upp undervisning utifrån ett tydligt SvA-perspektiv, med fokus på skrivutveckling, begreppsförståelse, språklig tillgänglighet samt strukturerna före–under–efter läsning.
M - Minst 2 gemensamt planerade och genomförda lektionsupplägg per månad per lärare med dokumenterat SvA-fokus.
M - Minst 2 gemensamt planerade och genomförda lektionsupplägg per månad per lärare med dokumenterat SvA-fokus.
Självskattning genomförs vid start, mitt och slut av terminen och visar progression inom planering, genomförande och reflektion.
Elevresultat följs upp genom jämförelse av observationsprotokoll (från ht 2025) och nya bedömningar vid terminens slut, med synlig förbättring i minst 2 identifierade förmågor per elev/case.
A - Arbetet genomförs i nära samarbete mellan undervisande lärare och kvalitetsteamet, med gemensam planering, undervisning och analys som en naturlig del av undervisningen.
R - Insatserna anpassas efter nuläge i respektive klass
T - Tar start och avstamp i case arbete under första delen av terminen och andra terminen fortsatt arbete med case men med fokus högläsning. På så sätt nås båda mål inom vårterminen 2026.
A - Arbetet genomförs i nära samarbete mellan undervisande lärare och kvalitetsteamet, med gemensam planering, undervisning och analys som en naturlig del av undervisningen.
R - Insatserna anpassas efter nuläge i respektive klass
T - Tar start och avstamp i case arbete under första delen av terminen och andra terminen fortsatt arbete med case men med fokus högläsning. På så sätt nås båda mål inom vårterminen 2026.
VT 2026 - Humlemadskolan
Genomförs av
Emelie Friberg
Emelie Friberg
Senast uppdaterad av Emelie Friberg -
02 apr 2026
Slutsats
Ingen slutsats än
Språkutveckling med sva fokus
Förväntad effekt i verksamheten
Syftet är att stärka undervisningens kvalitet genom ett tydligt
andraspråksperspektiv gällande skrivutveckling, bedömning, begreppsförståelse
och språklig tillgänglighet.
Arbetet ska bidra till ökad kunskap hos pedagoger.
Förväntat stöd från Kvalitetsteamet
Stöttning i undervisning, planering och bedömning.
Kollegialt stöd till lärare i planering och bedömning av elever med svenska
Kollegialt stöd till lärare i planering och bedömning av elever med svenska
som andraspråk.
Fokus på tydliga undervisningsstrukturer och språklig stöttning.
Fokus på tydliga undervisningsstrukturer och språklig stöttning.
Gemensam dialog kring elevuppgifter och bedömningssituationer.
Genomförande
Insats 1
Kollegialt lärande med alla lärare
Läsa i alla ämnen med fokus på högläsning för att stärka andraspråksperspektivet. Syftet är att öka likvärdigheten och samsynen hos kollegorna.
Senast uppdaterad av Emelie Friberg -
02 apr 2026
Effekt 1.1
Arbetet startar den 14/4
Senast uppdaterad av Emelie Friberg -
02 apr 2026
Insats 2
Språkutveckling och planering av undervisning utifrån SvA-perspektiv i fyra klasser utifrån resultat från kartläggningen som genomfördes förra terminen.
Genom att identifiera elevers utvecklingsområden inom SvA efter kartläggningen både på grupp och individnivå skapar vi en undervisning med fokus på dessa områden.
På gruppnivå ser man tydligt att det är ordförråd och genus som pedagogerna behöver ha fokus på.
På gruppnivå ser man tydligt att det är ordförråd och genus som pedagogerna behöver ha fokus på.
Senast uppdaterad av Emelie Friberg -
02 apr 2026
Effekt 2.1
Fokus med att bygga ut elevernas ordförråd görs på många olika plan. Men fokus har legat på att arbete med det prallelt med texter eleverna ändå möte. I sakprosatexet använder vi oss av samma text i NO/SO där fokus är ämnesspecifika begrepp, när man sen möter samma text på svenska har vi fokus på ord. Med ord menar vi att det är alla andra ord runt omkring som skapar texten.
När vi har arbetat med skönlitterära texter har vi fokuserat på att lära grunder i grammatik, så som ordklasser. Detta då det är tydligt efter karläggningen att eleverna i liten utsträckning använde sig av adjektiv. Detta arbetar vi löpande med och använder oss bland annat av bilder som elever får beskriva, både muntligt och skriftligt. Den munstliga interaktionen är en viktig del av andraspråksundervisningen. Den kan vara svår att mäta men vid försök att mäta antalet adjektiv under lektioner ser vi en ökning. Delvis från att från början mestadels ha använt färger till att använda mer målande adjektiv och även synonyma adjektiv.
När vi har arbetat med skönlitterära texter har vi fokuserat på att lära grunder i grammatik, så som ordklasser. Detta då det är tydligt efter karläggningen att eleverna i liten utsträckning använde sig av adjektiv. Detta arbetar vi löpande med och använder oss bland annat av bilder som elever får beskriva, både muntligt och skriftligt. Den munstliga interaktionen är en viktig del av andraspråksundervisningen. Den kan vara svår att mäta men vid försök att mäta antalet adjektiv under lektioner ser vi en ökning. Delvis från att från början mestadels ha använt färger till att använda mer målande adjektiv och även synonyma adjektiv.
Senast uppdaterad av Emelie Friberg -
02 apr 2026
Effekt 2.2
Genom att på den befitliga läxan eleverna har varje vecka lägga till genus (en/ett) belyser vi och ökar medvetenheten kring hur dessa saka användas.
Vi kan vid en delavstämning efter 10 veckor se att eleverna visar större säkerhet i användandet och ifrågasätter oftare vilket genus det ska vara när de är osäkra.
Vi kan vid en delavstämning efter 10 veckor se att eleverna visar större säkerhet i användandet och ifrågasätter oftare vilket genus det ska vara när de är osäkra.
Senast uppdaterad av Emelie Friberg -
02 apr 2026