SMART mål
Under höstterminen 2022 utvecklar lärarna tillsammans med Kvalitetsteamet en medveten struktur kring digitala lärmiljöer där mål och bedömning synliggörs.
Detta innebär att eleverna förstår:
Detta innebär att eleverna förstår:
- målen med undervisningen (vad de ska uppnå enl Lgr22)
- hur de ska arbeta för att nå målen
- hur de bedöms, summativt och formativt
HT 2022 - Tågarpskolan
Genomförs av
Johan Lind, Petra Alven
Johan Lind, Petra Alven
Senast uppdaterad av Petra Alven -
12 dec 2022
Slutsats
Det finns en struktur kring planering, genomförande och efterarbete för hur VR och digitala verktyg används i undervisningen där målen är tydliga för eleverna och
bedömningen görs både under pågående arbete och i slutfasen.
Med digitala verktyg (VR) utveckla strukturerad undervisning där mål och bedömning synliggörs.
Förväntad effekt i verksamheten
Lärarna på Tågarpskolan utvecklar under höstterminen 2022 undervisning som innehåller digitala och analoga arbetsmetoder. Det innebär att lärarna skapar: varierad undervisning, medveten lektionstruktur, tydliga mål, differentierade bedömningsituationer.
Kring digitala lärmiljöer:
- skapar lärarna varierad undervisning som ger rikare bedömningsunderlag
- skapar lärarna medveten lektionsstruktur
- synliggör lärarna målen för eleverna
- utvecklar lärarna elevernas förståelse för hur de bedöms och vad som bedöms
Kring digitala lärmiljöer:
- skapar lärarna varierad undervisning som ger rikare bedömningsunderlag
- skapar lärarna medveten lektionsstruktur
- synliggör lärarna målen för eleverna
- utvecklar lärarna elevernas förståelse för hur de bedöms och vad som bedöms
Avstämningar
Augusti (v. 33) - uppstartsmöte med skolledning och inblandade lärare
September (v. 36) - avstämning med rektorer
Oktober (v. 41) - avstämning med rektorer
November (v. 45) -
December (v. 50) - avslutande reflektioner
Dessutom kontinuerliga samtal och reflektioner med inblandade lärare (och skolledning)
Förväntat stöd från Kvalitetsteamet
Reflekterande kollega som fungerar som "bollplank" vid planering och genomförande samt vid den efterföljande reflektionen efter lektionspass där digitala lärmiljöer är inkluderade. Dessutom att gemensamt samarbeta kring dokumentationen av arbetets process.
Delta vid arbetslagsmöten där VR och andra digitala lärmiljöer i undervisningen presenteras
Genomförande
Insats 1
Kollegialt samarbete med Fritidshemmet
Tillsammans med lärarna från Kvalitetsteamet planeras aktiviteter för att integrera digitala verktyg i fritidsverksamheten. Det övergripande målet är att skapa förutsättningar för en regelbundet återkommande IKT-verkstad där eleverna kan använda digitala verktyg på olika sätt exempelvis skattjakt, digital tipspromenad, animerad film, greenscreen-film, fritidslogga, programmering etc.
Tillsammans med lärarna från Kvalitetsteamet planeras aktiviteter för att integrera digitala verktyg i fritidsverksamheten. Det övergripande målet är att skapa förutsättningar för en regelbundet återkommande IKT-verkstad där eleverna kan använda digitala verktyg på olika sätt exempelvis skattjakt, digital tipspromenad, animerad film, greenscreen-film, fritidslogga, programmering etc.
Senast uppdaterad av Petra Alven -
24 nov 2022
Insats 2
Kollegialt samarbete med lärarna i år 4-6
Tillsammans med Kvalitetsteamet planeras, genomförs och efterarbetas undervisningen vid ett planeringstillfälle och ett utvärderingstillfälle per vecka och lärare. Vi arbetar kontinuerligt med en mall enligt nedanstående rubriker:
Mål
Lärarna:
Tillsammans med Kvalitetsteamet planeras, genomförs och efterarbetas undervisningen vid ett planeringstillfälle och ett utvärderingstillfälle per vecka och lärare. Vi arbetar kontinuerligt med en mall enligt nedanstående rubriker:
Mål
Lärarna:
- tydliggör målen för eleverna
- kopplar målen till Lgr22
- synliggör målen för eleverna
Struktur
Lärarna synliggör undervisningsstrukturen vid:
- planering
- genomförande
- efterarbete
Bedömning
Bedömningsunderlaget använder lärarna till att:
- formativt bedöma eleverna
- skapa en formativ undervisning
- summativt bedöma eleverna
Effekter:
- Digitala lärmiljöer har implementerats i undervisningen
- Lärare uppfattar VR som ett förstärkt bildstöd
- Det finns en struktur kring planering, genomförande och efterarbete för hur VR och digitala verktyg används i undervisningen där målen är tydliga för eleverna och
bedömningen görs både under pågående arbete och i slutfasen.
4. Lärarna ser hur elever som tidigare inte varit delaktiga i undervisningen deltar ‘mer aktivt’
5. Lärare uppfattar att elever fokuserar på det som läraren tänkt och därefter kan reflektera över det
4. Lärarna ser hur elever som tidigare inte varit delaktiga i undervisningen deltar ‘mer aktivt’
5. Lärare uppfattar att elever fokuserar på det som läraren tänkt och därefter kan reflektera över det
Senast uppdaterad av Petra Alven -
24 nov 2022